Z mego serca płynie piękne Słowo…

 

 

,,Z mego serca płynie piękne słowo, pieśń moja śpiewam królowi, język mój jest jak rylec biegłego pisarza.”

( Ps 45; dzisiejsze Nieszpory)

,,Uderzył” mnie  dzisiejszy werset  z Nieszporów, z mego serca płynie piękne słowo i mocno zatrzymał ,,na sobie”.

Z mego serca płynie piękne słowo… Jakie słowo dziś wypłynęło z Twego serca, wielbiące Boga, wzmacniające wartość drugiego człowieka, podnoszące, czy poniżające, pełne agresji, krytykujące, obmawiające…..

Psychologia mówi o licznych mechanizmach obronnych człowieka, każdy kto ją studiował wie, jak często je stosujemy a i w jakich osobowościach,  są jak i kiedy używane. Jednym z najczęstszych jest projekcja (polegająca na przypisywaniu innym własnych niepożądanych uczuć, motywów postępowania, wypartych ze świadomości a często tkwiących w podświadomości). Liczne by tu jeszcze wymieniać.

          Słowa, które bez miłości mówimy oceniając  innych, mówią bardzo dużo o nas samych, to co denerwuje nas u drugiego człowieka, co nie pozwala nam na spotkania pełne miłości i dialogu, przebaczenia, mówi o głębi naszego zranionego serca i niespójnego Ja.

Twoje Słowo nie tylko wypływające z ust ale i z mowy całego ciała, może leczyć drugich lub kaleczyć.

Może warto w tym Wielkim Poście, zamiast postu od słodyczy zrobić sobie post od słów niszczących, raniących bliskich, zaglądając na rachunku sumienia  do swego serca a nie  do serc ludzi, tych obok mnie.

 s. Łucja

 

 

2 odpowiedzi na “Z mego serca płynie piękne Słowo…”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *